Kumaş Ve Giyim Kumaş Alan Kimler?

parça kumaş,giyim kumaşı,giysilik kumaş,tekstil,parti kumaş,stok kumaş,interlok kumaş
parça kumaş,giyim kumaşı,giysilik kumaş,tekstil,parti kumaş,stok kumaş,interlok kumaş

Pek çok insan hayatlarındaki kumaş oyunlarını küçümsüyor. Elbette, hepimiz her gün kıyafetler giyeriz, çoğumuz ikinci bir düşünce olmadan. Ama hayatınızdaki bazı önemli anların ve gündelik deneyimlerin bir çeşit kumaşla ilişkili olduğunu düşünmek için hiç durdunuz mu? Çocukluk battaniyenizden düğün elbisenize ve en sevdiğiniz yıpranmış kot kumaş, sadece nasıl yaşadığımızda değil, nasıl hissettiğimizin de önemli bir rol oynar. Tanıdık bir giysi parçasının görünüşü, dokunuşu ve kokusu, ilk aşkı bir tatil hafızasını ya da sadece rahatlık hissini akla getirebilir.

Kendimizi ifade etmek için parti kumaş kullanıyoruz. Yüksek moda ve tasarımcı etiketlerinin ötesinde bile, pek çok insan, bir araya getirme kıyafetlerinin yaratıcı ifadenin nihai şekli olduğunu hissediyor. Ruh halini, tutum ve kişiliği ifade etmek için farklı giyim stilleri, renkler, materyaller ve dokular kullanıyoruz.

kumaş alan,kot parçası alanlar,gabardin parçası alanlar,interlok kumaş,sandy kumaş,süprem kumaş,şifon kumaş,keten kumaş,viskon kumaş,gabardin kumaş,kumaş secimi,doğru kumaş secimi etek kumaş secimi,gömlek kumaş secimi,kumaş parçası,parça kumaş alan,kumaş parçası alan,
Kumaş Secimi

Kumaş ve giyim, dini ve sosyal inançlarda da önemli bir rol oynar. En erken kaydedilen geçmişten, bir kişinin giysileri sosyo-ekonomik durumlarına anında bir bakış verebilir. Bugün bu tasarımcı kumaş modası etiketlerini, binlerce yıl önce, en önemlisi, sadece giyim eşyası alabilmemiz gerçeği, bir servet göstergesiydi. Bugün pek çok dini emir, Budist keşişin parlak sarı giysisinden, birçok Müslüman kadın tarafından giyilen ağır siyah burkalardan, geleneksel bağlantılı renkli el işi kıyafetlerine kadar, belli tür kumaş ve kıyafetlerle kolayca ilişkilidir.

Her şeyden önce, kumaş pratik bir işlev görür. Bizi soğuktan ve ısıdan, yağmurdan ve parlak güneşten koruyor. Yürüdüğümüz gibi basamaklarımızı hafifletmek için uyuduğumuz ve dokunduğumuz halıları kendimizle kaplamak için battaniyeler kullanıyoruz .

Kumaşın günlük hayatımıza yaptığı tüm katkılarla, pek çok insan kumaşın nasıl yaratıldığını düşünmeyi bırakmaz. Doğal ve sentetik lifleri kumaş alan dönüştürme süreci, yaygın olarak düşünüldüğünden çok daha karmaşıktır. Bu yazıda, kumaşın yapımında kullanılan liflerin nasıl aşina olduğumuz ve aşina olduğumuz kıyafetlere ve tekstillere nasıl dönüştürüldüğünü öğreneceğiz.

Birbirinden farklı kumaş malzemelerinin nasıl üretilebileceğini ve nasıl yetiştirilip hasat edildiğini öğrenmek için bir sonraki bölüme bakınız.

Kumaş Hammaddeleri

Kumaşı oluşturan hammaddeler üç farklı kategoriye ayrılabilir: doğal bitki kaynaklarından elde edilenler, hayvanlardan elde edilenler ve insan yapımı olanlar parti kumaş alanlar.

Kumaşın nasıl yaratıldığını anlamak için, ilk önce bu malzemelerin nasıl hasat edildiğini veya üretildiğini ve parça kumaş alanlar üretimi yolculuğuna gönderilmeye hazır olmadan önce yapılması gerekenleri öğrenmeliyiz.

parça kumaş,giyim kumaşı,giysilik kumaş,tekstil,parti kumaş,stok kumaş,interlok kumaş
parça kumaş,giyim kumaşı,giysilik kumaş,tekstil,parti kumaş,stok kumaş,interlok kumaş

Pamuk – Bu malzeme pamuk bitkisinden gelir ve makine ile hasat edilir, daha sonra bir pamuk işleme tesisine gönderilir. Orada, tohumları kaldıran, kalıntıları veya pislikleri temizleyen ve malzemeyi balyalara ayıran bir dizi merdaneden geçilir.

Keten – Keten bitki keten yapmak için kullanılır. Bitkiler elle toprağa çekilir, tohumların çıkarılması için düzleştirilir ve kumaş üretimine hazırlanırken lifleri ayırmak için taranır.

İpek – Bu malzeme, yumuşatılmış ve daha sonra tek bir iplik olarak çıkarılmış ince bir ipek filament tabakasıyla kaplı ipekböceği kozasının toplanmasıyla yapılır. Tek iplik çok çalışmak için ince olduğundan, bu iplik üretimin bir sonraki aşamasına geçmeden önce diğerleriyle birlikte bükülecektir.

Yün – Bir koyun derisi diktir ve elde edilen keçe yıkanır ve taranır ya da kumaş alanlar dönüşmesi daha kolay olacak şekilde yeniden düzenlenir. Elle veya makine ile yapılabilir ve kare bir lif matı üretir.

Rayon – 19. yüzyılın sonlarında icat edilen bu malzeme, ipek için popüler bir alternatiftir. Selülozun spinneret adı verilen bir makineden zorlanmasıyla yapılır. Bu makine bir duş kafasına benzer ve selülozu sıvıdan katı bir filamente dönüştürür. Selülozun kendisi, bitkilerden türetilen basit bir şeker polimeridir.

Naylon – Naylon gerçekten ilk insan yapımı elyaf olarak adlandırılabilir. Rayon aynı şekilde üretilirken, naylon üretimine giren maddeler bitki kaynaklarından elde edilmez. Naylon kömür ve petrol yan ürünleri, su ve hava ile yapılır.

Polyester – Bu malzeme naylon ve rayondan güç ve çok yönlülük açısından bir adımdır. Bu, bir spineret aracılığıyla kimyasalları zorlayarak yapılırken, polyester için kullanılan kimyasallar alkollerden elde edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın