Parça Kumaşçılar

Parça Kumaşçılar

Parça Kumaşçılar. Raflarda en son üstleri ve elbiseleri incelemek için bir mağazaya girersiniz. Ama bakarken, bir şey isteyip Parça Kumaşçılaristemediğinize karar veren şey nedir? Çoğumuz için – fiyat ve tasarımın en belirgin faktörlerinin yanı sıra kumaş alanlar – kumaşın nasıl hissettiğini ve nasıl göründüğünü bilmek çok basit. Bugün kullanılan en popüler kumaşlar hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz?

Giysilerinizdeki en yaygın 7 doğal kumaştan (yaptıkları ile onları neden sevdiğimiziz, neden yapmadığımız) ayrıntılı bir dökümü.

COTTON

Parça Kumaşçılar. Cotton satan kumaşçı ve dünyanın en çok satan kumaşlarından biridir. Doğal olarak olağanüstü dayanıklı pamuk bitkisinden elde edilir. Evet, binlerce kilometre uzakta rüzgarla hatta okyanus boyunca binlerce yolculuk yapabilir. Sonuç olarak tüm dünyada ortak bir kumaş. Eğlence gerçek: pamuğun parasının (faturanın% 75’i) üretiminde ve ayrıca barutta kullanıldığını biliyor muydunuz?

Parça Kumaşçılar. Pamuk tam anlamıyla “hayatımızın dokusu”. Dayanıklı, yumuşak ve rahattır. Nefes alır ve günlük yaşamımızın bir parçasıdır. Bakım ve çevre için son derece kolaydır. Pamuk, belirli bir yıkama sonrasında şekli ve rengi kaybederek zamanla aşınacak.

KETEN

Keten kumaş, keten tohumlarına benzer keten fabrikasından türetilen doğal bir kumaştır. Binlerce yıldır parça kumaş satışı kullanılmış, mumları sarmalamak için kullanmış olan Eski Mısırlılara kadar uzanıyordu.

Serin ve hafif, yaz aylarında mükemmel. Nefes alır ve rahat olurken bununla ilgili zarafeti vardır.

Parça KumaşçılarGabardin. Hiç 30 saniye içinde kırışıklık yapmayan ketenleri taktın mı? Eğer öyleyse lütfen bize sırrınızı söyleyin. Bu kumaş çok hızlı kırışarak, kelimenin tam anlamıyla endişe vericidir. Mümkün olduğunca, çamaşırlarınızı giyin, katlamayın!

POLYESTER

Parça Kumaşçılar. Polyester 1951’de kuruldu ve mucize tekstil olarak kutlandı. Teknik olarak, yoğuşma polimerlerinin sentetik lifler oluşturmak üzere birleştiği polietilen tereftalattan oluşur. Alkol ve karboksilik asit arasındaki kumaşçılar reaksiyon sonucu oluşan birçok esterin birbirine bağlanmasıyla yapılır. Genellikle petrolden imal edilir.

Gabardin. Son derece dayanıklıdır ve rengini veya şeklini kaybetmeden defalarca giyilebilir. Sentetik bir kumaş olarak bakımı kolaydır ve kolayca kırışmaz.

.Parça Kumaşçılar. Pamuklu veya keten gibi “nefes almıyor” ve kaşıntılı olabilir. Aynı zamanda biyolojik kumaş alan olarak parçalanabilir değildir – dolayısıyla çevreye duyarlı olanlar net bir şekilde yönlendirmek isteyecektir.

İpek, Çin ipekböceğinden türetilmiş doğal bir elyaftır. İpekböceği kozasının elyafları tipik olarak iki biçime ayrılır: dut ipek (dut yapraklarında solucanlar beslenir) ve vahşi ipek (meşe yapraklarıyla beslenen ipek olarak da bilinir). Solucanlar kozalarını bir güve haline gelmeden önce kurar ve lifin bulunduğu yerdir: böylece kozalar haşlanır ve ipek haline getirilir.

İpek lüks ve yumuşak, ışığı yansıtıyor ve böylece güzel bir parlaklık var. Bu doğal bir kumaş.

Gabardin. Kesinlikle değil ve çoğu için tartışmalı. Kumaş sadece bakıma pahalı değil, zor ama aynı zamanda süreçte ipekböceği öldürmeyi de içeriyor. Bu nedenle bir çokları ipekli.

NAYLON

Parça KumaşçılarNaylon ilk ipek alternatif olarak oluşturulan ve genelde poliamid olarak adlandırılır. Sentetik, 1930’larda yaratılmış. Onlara “naylon çorap” adını veren şey, çorabı için ipek yerini aldı. Sentetik polimer ailesinin bir parçası olan, en yaygın polimerlerden biridir, amid bağı ile birbirine bağlanan tekrar eden birimlerden yapılmış termoplastik, ipeksi bir materyaldir.

Naylon güçlü, ucuz ve çok yönlü. Tartışmalı özellikleri nedeniyle ipekli olanlara karşı iyi bir seçenek.

Çok fazla yıkama ve kurutma kumaş hapı yapabilir ve yüksek sıcaklıklarda erir.

YÜN

Parça Kumaşçılar. Yün koyun saç türetilmiştir ve binlerce yıldır kullanılmaktadır. Diğer yaygın formlar Hint Kaşmir Keçilerinden kaşmir, Kuzey Afrika Angora Keçinden tiftik ve Angora Tavşanından gelen angora’dır. Diğer yaygın hayvan kıllarından farklıdır, çünkü bireysel iplikçikler ölçeklerle kaplanır ve sıkıca kıvrılır ve ayrıca lanolin olarak bilinen bir mum ile kaplanır.

Gabardin. Niçin onu seviyoruz : Yün hipoalerjenik ve süper kusursuzdur (ıslak olsa bile!). Yumuşak (özellikle kaşmir olduğunda) ve kolayca elektrik geçirmiyor – statik elektrikten nefret edenler için harika.

Kimi zaman kaşıntılı olabilir ve bazıları buna karşıdır, çünkü bunlar hayvanlardan gelmektedir. Eğer onu yüksek sıcaklıkta yıkarsan, büzülmeye çok sıkı sıkıya bağlıdır.

RAYON

Kumaş Alımı Yapanlar. Parça Kumaşçılar. Rayon, ipek, keten veya pamuğu taklit edebilen ve rejenere selüloz lifleri ile üretilen bir kumaştır. “Doğal olarak oluşan polimerler” ten yapılır ancak üretilir, bu nedenle teknik olarak sentetik veya doğal değildir.

Niçin onu seviyoruz : Yumuşak, pürüzsüz ve rahat, iyi kıvrılıyor ve renkleri çok iyi tutuyor.

Pamuktan daha hızlı bozunur, bu nedenle iyi yaşlanmaz. Ayrıca, rayon imalatı çok fazla israfa neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın