Şifon Kumaş Alanlar Kumaş

Şifon Kumaş Alanlar Kumaş
Şifon Kumaş Alanlar Kumaş

Kumaş çeşitleri ve kavramlar zengin ve çeşitlidir ve bir kişinin tanımı diğerinden farklı olabilir. Farklılıklar genellikle dokumada veya kumaşın sonundadır ve farklı kumaşların özelliklerinin incelenmesi hangi kumaşın hangisinin olduğunu belirlememize yardımcı olur. İşte, yanlış tanımlanmış kumaşlara yönelik küçük rehberim aşağıda ve gelecekte kumaş karışıklığını önlememize yardımcı olmalı!

Şifon Kumaş Alanlar KumaşŞifon Kumaş Alanlar Kumaş
Şifon Kumaş Alanlar Kumaş

Şifon Kumaş Alanlar Kumaş. Her üç kumaş da ince ve hafiftir batiste olarak da bilinir ve opak ve yumuşaktır.  Pamuktan yapılmış Muslin yumuşaktır, düz örgü ve yaklaşık 160 iplik sayısı vardır zamanda pamuktan yapılır, ancak farkı sıkı dokumadır ve pamuk ağartılmamış veya tamamen işlenmemişdir. Kumaşın yüzeyinde küçük kahverengi noktalar var – bunlar ağartılmamış veya aşırı boyanmış pamuk lekelerindendir. Calico düşük maliyetli bir kumaş olduğundan genellikle kıyafetlerde tohumlar yapmak için kullanılır. (Bir tokluğa aşina değilseniz, deseninizin vücudunuza uyup uymadığını kontrol etmek için seçtiğiniz kumaşı kullanmadan önce projenizi tasarlarken). Bazen daha fazla karışıklığa neden olmak için, insanlar “muslinler” tilesini çağırır; çünkü aynı zamanda Müslüman olun!

Şifon Kumaş Alanlar Kumaş. Şifon , tekstilde, hafif, düz örgü kumaşı , genellikle ipek veya sentetik liflerden biridir. Görünüş bakımından zarif olmasına rağmen, nispeten güçlü, dengeli bir kumaştır ve elbiseler, saçaklar, eşarplar ve abajur boyaları için boyanabilir veya basılabilir. Şifon sözcüğü aynı zamanda hafif veya yumuşak bir şekilde örtülü koşullar için bir değiştirici olarak kullanılır – örneğin şifon kadife ve şifon tafta .

Şifon Kumaş Alanlar Kumaş
Şifon Kumaş Alanlar Kumaş

Şifon ağartılmış bir pamuklu gömlek ve iç çamaşırı yapmak için kullanılan pürüzsüz yüzeyli, düz , ince, düz dokulu keten kumaştır.

Şifon Kumaş Alanlar Kumaş. Zenginlik ve pürüzsüzlük bakımından diğer malzemeleri aştığı için ipek şifon için en iyi malzeme olarak kabul edilir. İpek şifon genellikle çiçek ve yay gibi dekor aksesuarları için kullanılır. İpek, şifon kumaşların en narinidir ve gözyaşı çekme eğilimi gösterir, bu da çekişe ve aşırı güneş ışığına maruz kalan pencere tedavileri için uygun değildir. Dikkatle korunmalı ve kuru temizlenmiş olmalıdır.

Polyester ve Rayon

Polifon veya suni ipekten yapılmış şifon ipeksi eşyalarından daha dayanıklıdır. Makine ile kurutulmamasına rağmen, elle veya çamaşır makinesinde hafifçe dönerek yıkanabilir. Polifonlu şifon ipekten kolaylıkla perdahlanır ve oldukça ucuzdur, bütçeye duyarlı ve pencere tedavileri için idealdir. Poly-şifon, ipek kadar kolay gözyaşı dökmez ve iyi depolar.

Şifon karışımları

Şifon, dayanıklılığı artırmak veya elastikiyet eklemek için bir malzeme karışımından oluşabilir. Kumaşın güçlendirilmesi için ipek ve polyester sıklıkla harmanlanır. Karışımlar ipek şifonundan daha ucuz, ancak pürüzsüzlüğün ve dokusunun bir kısmını koruyorlar.

Benzer Kumaşlar

Organza ve Georgette, şifon gibi çok kullanılan diğer kumaşlardır. Her üçü de ipek veya polyesterden yapılabilir ve benzer bir his var. Bununla birlikte, kumaşlar arasında ince farklar var. Şifon, akıcı doğası ve pırıl pırıl dokusu ile ödüllendirilirken, Organza daha katı ve mat görünümdedir. Georgette şifonundan daha kalın ve daha az şeffaftır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın