İpek Şifon Nedir? Kumaş Parçası Alanlar.

İpek Şifon Kumaş Kumaş Parçası Alanlar

İpek şifon nedir?

İpek şifon, genellikle balo elbiseleri, gece elbiseleri, gelinlikler, nedime elbiseleri, eşarplar ve iç çamaşırları gibi giysiler için kullanılan hafif, şeffaf bir kumaştır. Şifon, imalat sırasında büküm iplerinden krep benzeri bir malzemeye yapılan kumaş tipinin adıdır. İpek şifon yapımında kullanılan malzemelerden biridir, ancak şifonların tamamı ipekten yapılmamıştır.

Açıklama

Şifon, suni ipek veya naylon gibi diğer malzemelerden yapılabilirken, ipek, iyi örtülmüş ve hafif esnek bir zarif şifon kumaş oluşturur. İpek şifon sayısız renkte, baskıda ve pırıltılı, bazılarında ise ipek şifon parlak, diğerleri ise mat görünümdedir. İpek şifon giysiler, malzemenin emiciliği nedeniyle insanların sıcak havalarda üşümelerini sağlar. İpek şifon ağırlığına dayanıklı olsa da, özenle kullanılmadığı takdirde yıpranabilir.

Kullanımları

İpek Şifon Kumaş

İpek şifonun zarif görünümü ve lüks dokusu, onu resmi aşınmada önemli bir yer tutar. Gelinlikler, düğün görevlisi kıyafetleri ve gelinin annesi elbiseler genellikle ipek şifondan yapılan kıyafetlerdir. Siyah-kravat etkinlikleri için resmi elbiseler de ipek şifon giysiler oluşturur. Parça Kumaş Alanlar şort veya pijama gibi bazı erkek eşyalarında kadın eşarp ve iç çamaşırlarıyla birlikte ipek şifon kullanılır.

Dikiş

İpek şifon kumaşı dikmeyi planlıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Yeni bir iğne ile ipek şifon dikin 60/8 veya 65/9 boyutunda bir iğnesi en iyisidir. Makineyi ipek şifonun rengine uygun hafif pamuk iplikle iplikleyin ve bir seferde bir tabakasını kesin.

Bakım

Hasar görmesini önlemek için ipek şifonun kuru temizleme veya elde yıkanması en iyisidir. Makinede ipek şifonu yıkarsanız, serin, 40 derece şifon suda hafif bir döngü kullanın. İpek şifon eşyalarına soğuk bir ütü yapın ve kumaşa zarar verebilecek buhar kullanmayın.

İpek Kumaşın Temel Fiziksel Özellikleri

İpek Şifon Kumaş Kumaş Parçası Alanlar

İnce, Pürüzsüz, Parlak Sap

Zarif Örtü

Elastik, oldukça kırışık dayanıklı

Elektrik iletkenliğinin zayıf olması nedeniyle oldukça yapışkan ve statik olabilir

Çevresindeki en güçlü doğal liflerden biri

Dayanıklı ve Hafif

Soğuk, ama aynı zamanda iyi bir yalıtkan böylece gerektiğinde sıcaklık sağlar

Sentetik elyaf gibi kaygan değil

Nemi iyi emer

Işığı parlak bir görünüm vererek yansıtır.

Güneş ışığına karşı zayıf direnç

Şeklini iyi korur ve nispeten düz

Kolayca boyanır

Küçüleceği için kuru temizleme olarak önerilir.

Tıp mesleğinde cerrahi dikişler oluşturmak ve emilemeyen özellikleri ve düz, kaşıntılı olmayan ipliği nedeniyle cilt alerjisi olan kişilere yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bir poliüretan kaplama kullanılarak su geçirmez yapılabilir.

Her ne kadar filament ipek esas olarak saf bir lif olarak üretilse de, iki amaçlı kumaşlar ve dolayısıyla daha fazla son kullanım için diğer kumaşlarla harmanlanabilir. Elastan ile karıştırılarak iyi gerilmiş parlak bir kumaş elde edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın