Viskon – Kumaş

Viskon – bu yapay yollarla doğal hammaddelerden üretilmiş oldukça ilginç malzeme var. İlginç kumaş ipek, yün ya da keten benzer olabilir ki. Tüm malzeme işleme edildiği şekilde bağlıdır.

1Kadın ve erkek giyim (bluz, gömlek, elbise, gömlek, balıkçı), süngerler, selofan ve emici dokusu çeşitli: viskon en farklı ürünler yapmak yüzden yüksek bile lastikler güvenilirlik.

Sanayi viskoz elyaf üç tür üretir:

Teknik iplik;

Tekstil iplik;

devamsız lifler.

örnekler viskon kumaş yapılmış gibi görünüyor

Tarih ve üretim süreci

Geri 1664 yılında Albion Robert Hooke mukimi olacağını yapay lifler, üretmek için eğlenceli bir deney geçirmeye karar benzer ipek. Onun deneme, ancak başarılı olmadı, hem de aşağıdaki iki yüzyıl yürütülen olanlar da. Bu 1855 kadar değildi zaman George Audemarsu yavaş yapışkan hamur ağaç kabuğu ve lastik karışımı içine bir iğne daldırılarak bir elde etmek mümkün parçacığı. Süreç belli beceri ve yüksek hassasiyet gerekli çünkü Tabii ki, viskon elyaf elde fikri çok ekonomik açıdan değildi.

2Hatta neredeyse 30 yıl sonra, 1884 yılında Fransız Gilerom de Chardonnay için yeni teknoloji patenti alındı ​​viskoz. Onun ne kadar suni ipek eksikliği vardı: hızlı ve kolayca tutuşan için yeterlidir. Bu nedenle, viskoz bir yöntem oluşturma fikri de vermek zorunda kaldı.

1891 yılında, İngiliz kimyacı Charles Cross Edward Bevagna ve Clayton Beadle viskon oluşturma işlemini geliştirildi. Bir geliştirdik proses ksantogenirovaniya içinde özel bir şekilde viskoz elyaf çözeltisi.

viskoz elyaflar

Modern viskon elyaf üretim süreci dört oluşur aşamaları:

1selülozdan uyuşturucu alınması;

bir asit banyosuna bir kalıp plakası içinden viskoz zorlayarak iplik haline getirilmesi;

bitirmek;

Kurutma.

Viskoz elyaf elde edilen odun hamuru. Bir alkalin çözelti içinde bir çip durumuna ezilmiş ve daha sonra haşlanmış bu uç fabrikaları ahşap. Bu prosedürün sonucunda, hamur gridir. Daha sonra elde edilen kütle ağartılmış ve bunların işlenmiş ve üretilmiş iplikler ilerletmek için kimyasal lif fabrikaları gönderilir karton tabakalar halinde preslenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın